top_left
 
odmien Zobacz co wyróżnia nasz produkt i dlaczego warto go wybrać. Dowiedz się jakie są fakty i mity związane ze sztukaterią. Więcej »
top_right
menu_end

Sposób pomiaru

Zobacz jak poprawnie zmierzyć zapotrzebowanie na listwy

Sposób montażu

Pewny, szybki, tani...

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Fakty i mity

W związku z dynamicznym rozwojem rynku sztukaterii w Polsce wiele firm, w szczególności tych młodych, z małym doświadczeniem wykreowało kilka poglądów, które stały się ogólnoobowiązującymi. W gruncie rzeczy teorie te powstawały pod możliwości technologiczne danej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów związanych ze sztukaterią.

1. Listwy w odcinkach dwumetrowych są tańsze i łatwiejsze w montażu. 

MIT: Okazuje się, że wcale tak nie jest. Listwy dwumetrowe to listwy nieporęczne, ciężko nimi manewrować na rusztowaniu, co może wiązać się z uszkodzeniem jeszcze przed montażem. Poza tym, większość listew i tak trzeba przycinać, co w efekcie daje małe kawałki, które albo wyrzucamy, albo sztukujemy na elewacji, co już wymaga odrobiny wprawy.

2. Dwumetrowe listwy to mniej łączeń co daje lepszy efekt wizualny.

MIT: Łączenie listew wcale nie jest taką trudną sprawą jak mogłoby się wydawać. Wykonanie tej czynności według dobrej instrukcji powinno dać zadowalające efekty. Poza tym ilość łączeń nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeśli ktoś się przyłoży do pracy to każde łączenie będzie niewidoczne.

3. Listwy wykonane metodą natryskową są trudniejsze w montażu.

PRAWDA: Listwy styropianowe charakteryzują się tym, że po wycięciu na końcach posiadają tzw. "przepalenia", czyli miejsca bardziej wypalone. W sytuacji gdy musimy połączyć nieprzycięte końce takich listew sprawa jest utrudniona i wymaga już odrobinę więcej pracy, ale jest to czynność jak najbardziej wykonalna. Łatwiej jest z listwami wykonanymi metodą ciągnioną, bo są równe na całej powierzchni.

4. Tylko metoda ciągniona gwarantuje niewidoczne połączenia listew.

MIT: Analogicznie do poprzedniej wypowiedzi - nie ważne jaką metodą wykonana jest listwa - ważne czy ktoś przyłoży się do wykonania.

5. Im twardsza listwa tym lepiej, bo jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

MIT: Im listwa, gzyms czy jakikolwiek element jest twardszy, tym jest on bardziej kruchy. W przypadku gdy mamy niezwykle twarde(kruche) listwy, do tego załóżmy dwumetrowe, utrudnione są dwie rzeczy: transport oraz montaż do tego dochodzą problemy już po zamontowaniu. Jeśli przy transporcie sprawa jest jasna, bo doślą nam nowe elementy(Oczywiście jeżeli elementy ucierpią w podróży) pomijając fakt, że tracimy czas; to w przypadku montażu jest już calkiem inaczej. Dwumetrowa listwa jest już bardzo podatna na pęknięcia gdy się z nią nie obchodzimy wyjątkowo ostrożnie, a z każdą kolejną złamaną listwą koszty rosną, na dodatek jeśli okaże się, że miejsce, w którym ją montujemy nie jest do końca równe nie mamy możliwości nagięcia tej listwy np. pod ścianę, tylko musimy prostować ścianę pod listwę. Nawet jeżeli zamontujemy wszystko bez problemu to na pewno czeka nas zima. Krucha listwa, w której na skutek np. jakiegoś uderzenia powstała drobna szczelina, będzie rozłupywana delikatnie przez wodę zamarzającą właśnie w tej szczelinie. Listwa elastyczna(w tym miejscu piszemy konkretnie o naszym produkcie) w przypadku lekkiego uderzenia odkształci się ale wróci do poprzedniego profilu, natomiast jeżeli ciągła stuktura powloki ulegnie uszkodzeniu i powstanie szczelina, w której zamarznąć może woda listwa nie skruszy, a jedynie co może zrobić to wybrzuszy się delikatnie, a po roztopie wróci do dawnego położenia(zaznaczamy, że szczelina sama się nie zregeneruje. Zatem skrajności nie są tu idealne. Listwa pominna być w miarę twarda, ale jednocześnie powinna wykazywać pewną elastyczność.

6. Listwa wykonana metodą ciągnioną lepiej wygląda na elewacji.

PRAWDA: Choć to dość subiektywna ocena, to często tak jest ponieważ listwa taka jest bardziej wyrazista, ale tutaj ważne by elementy nie byly prawie, że gładkie jak papier, a to z prostego powodu - wykonywane tynki są w przeważającej części mocno ziarniste, w połączeniu z bardzo gładką listwą może to dać różne efekty w zależności od zastosowanego tynku. Najlepiej sprawdzą się tu listwy ciągnione, które nie są idealnie gładkie.

7. Sztukateria wykonana metoda ciągnioną jest najlepsza.

MIT: Mit, na którym "przejechało" się zapewne sporo osób. A cała sprawa sprowadza się do tego, że tą metoda można wykonac tylko elementy podłużne, czyli np. listwy, gzymsy, listwy do boniowania, a nie można wykonać nią takich elementów jak zworniki, wsporniki, bonie itp. a są to elementy, które prawie zawsze ze sobą w jakiejś konfiguracji występują. Różni je przede wszystkim faktura zewnętrzna i dość nieciekawie może wyglądać ich zestawienie blisko siebie. Ale to już zalezy od wykonania przez firmę sztukatorską. Na prawdę warto zamówić przed zakupem próbkę zarówno listwy jak i dowolnego niepodlużnego detalu architektonicznego i zobaczyć, czy czasem za nadto nie różnią się fakturą.

 

 

 

Słowa kluczowe: ,
under_site